Ükskord jalutas mees metsas ja leidis kotka muna, mis oli pesast välja kukkunud. Mees nägi, et pesa oli väga kõrgel ja otsustas selle panna lähedalasuvasse preeriakana pessa. Mõni aeg hiljem koorusid kõik munad – sealhulgas ka kotka oma –  ja kanaema hakkas tibude eest hoolitsema.

Peagi – olles veendunud, et ta on preeriakana – tegi noor kotkas täpselt seda sama, mida tema “vennad ja õed”. Ta nokkis mullast ussikesi, jäljendas kaagutamise häälitsusi, lendamata kunagi maapinnast kõrgemale kui mõni jalg.

Aeg läks ja ühel päeval nägi kotkas, suurt lindu lendamas kõrgel üle sinise pilvedeta taevalaotuse. Ülevusest ja suursugususest lummatuna pöördus kotkas ühe oma kaaslase poole ja küsis: “Milline imeline lind! Kuidas ta lendab nii kõrgel, samas kui meie nokime siin maas ussikesi? Kes see on?”

Kana vastas: See on kotkas, kõigi lindude kuningas. Ta saab nii lennata, aga meie oleme preeriakanad ja peame toimetama siin oma asju. Aga ära sellepärast muretse. Tal ei ole meiega midagi tegemist. Ole lihtsalt õnnelik, sellega mis sul on ja kus sa oled.”

Kotkas, uskudes, et tema “vend” on tark, viskas võimsa kotkaga seotud mõtted oma peast välja ja ei tegelenud sellega enam kunagi oma elus. Ta veetis oma ülejäänud elu lennates väga vähe ja süües ussikesi – lihtsalt sellepärast, et talle oli öeldud, et see on kõik, mida ta suudab teha.

Kotkas suri, ikka veel arvates, et ta on preeriakana.

 

Indiaani mõistulugu