Sa oled tark pärisinimene. Homo sapiens sapiens. Sa oled loov, osav, õpivõimeline, hooliv, sotsiaalne, kultuuriline, mäletav, unistav, valetav, eesmärke seadev ja nende poole püüdlev… Sa oled mõtlev, kõnelev, joonistav, arvutav ja kirjutav … loom? Või vähemasti on su keha bioloogiline looduse osa nagu ükskõik millisel teisel elusolendil. Mõni sinust arvab, et sa OLEDKI keha. No või siis loom. Kõige tähtsam loom muidugimõista.

Sul on hing. Seda pole näha, aga tundub, et see on kuidagi seotud hingamisega. Kes ei hinga, on hingetu – seda teab lapski. Hingetu on koolnu. Mõni sinust arvab, et hing valutab. Mõni jälle, et hing on surematu, aga täpselt ikka ei tea ka. Usutavasti on. Mõni sinust arvab, et sa OLEDKI hing. Või siis vaim. See on ju seesama, eks. Vist. Keegi sinust ütles, et ta teab. Aga keegi teine sinust ütles, et ta teab teisiti. Ega tarkust tasu häbeneda.

Sul on teadvus. Jah, seesama, mis sind kogeda laseb, mõista, vaadelda ja tajuda võimaldab, kõrgele tõstab, silmapaistvaks teeb. Vähe sellest, sul on eneseteadvus – ja see juba on midagi! Aga samas sa ise ei teagi, mis see ikkagi on – see teadvus. Sa vist kunagi teadsid ka, aga ei mäleta. Sulle tundub, et see on teadmiste, mõtete või tunnetega seotud. Või kehaga, täpsemalt ajuga. Teinekord tundub sulle, et see on hoopis vaimu, ülima olendi ja metafüüsikaga seotud. Mine võta kinni – ei tea ju, aga see on jube ebamugav tunne ja siis on parem seisukoht võtta. Seisukoht tähendab, et sul on kindel koht, kus sa seisad ja sealt vaadates paistavad asjad just täpselt ja ainult nii. Järelikult nii ongi. Hea on teada igasuguseid asju, eks. Aga paljusid asju ikka ei tea ka päris kindlalt. Isegi teadlased ei tea – näiteks seda, mis asi on teadvus. Aga mõni sinust arvab, et sa OLEDKI teadvus. Ja see on nii tähtis asi, et kõik teised elusolendid on kohe vähemtähtsad kui sina. Sest neil pole teadvust või vähemasti eneseteadvust. Vist. Pole ju, ega?

Sa oled tark pärisinimene – Homo sapiens sapiens! See tähendab, et sa oled väga tark ja kogenud. Sind juba haneks ei tõmba – ikkagi nüüdisaegne looduse kroon. Noh või vähemalt kroonijuveel. Sa tead oma tarkuses suurepäraselt, et see mida sa tead ja teed, võib olla õige, aga võib olla ka vale. Igaks juhuks tuleb teha nägu, et kõik on õige, sest pole vaja endast rumalat muljet jätta. Väidelda sa oskad, veenda sa suudad, vastu rinda taguda pole ka mingi probleem. Aga samal ajal mõni sinust salamisi ikkagi kahtleb, juurdleb ja uurib. See on hirmus tüütu. Ja siis võib juhtuda, et mõni sinust saab teada midagi, mida sina üldiselt veel ei tea. Või vähemasti ei usu. Või no hea küll – ei taha uskuda. Või teada…

Nojah, igatahes – mugavam on seisukoht võtta. Või veel parem – istekoht. Sest milleks veel oma üüratut tarkust kasutada kui mitte endale mugavuse loomiseks. Ja enesega rahuloluks ka. Põhjust ju on – ikkagi Homo sapiens sapiens! Tühja kõik teised!

 

Rajalind